WordPress

WordPress Eklentileri FTP ile Nasıl Kurulur?

WordPress eklentilerini FTP ile manuel olarak nasıl güncelleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz? Bazen web sitenize tek tıklamayla WordPress eklentisi kurulumu veya güncellemesi başarısız olur. Bunu düzeltmenin tek yolu, eklentiyi elle güncellemek. Bu yazıda, web sitenizi bozmadan, WordPress eklentilerini manuel olarak nasıl yükleyeceğinizi göstereceğim.

WordPress Eklentileri Neden FTP ile Manuel Olarak Yüklenmeli?

WordPress tema ve eklenti güncellemelerini yönetmek için yerleşik bir sistemle birlikte gelir. Tek yapmanız gereken “Şimdi Yükle” bağlantısına tıklamak.

Ancak bazen bu güncellemeler yanlış dosya izinleri , yanlış sürüm numarası veya diğer sunucu yapılandırma faktörleri nedeniyle başarısız olabilir .

Bir güncelleme yarıda kesilirse, o zaman kırık bir site ile sonuçlanırsınız. Zamanlanmış bakım hatası , sözdizimi hatası veya dahili sunucu hatası için kısa bir süre göremezsiniz.

Bunu düzeltmenin tek yolu, WordPress eklentisini manuel olarak güncellemektir . Bunu yaparak, bu hataları düzeltebilir ve eklentinin en son sürümünü kullanmaya devam edebilirsiniz.

WordPress eklentilerini manuel olarak nasıl güncelleyeceğimize bakalım.

WordPress Eklentilerini FTP ile El İle Güncelleme

İlk olarak, güncellemeye veya yüklemeye çalıştığınız eklentinin en son sürümünü indirmeniz gerekecek. Ücretsiz bir eklenti ise, o zaman WordPress.org eklenti sayfasından indirebilirsiniz.

Premium bir eklenti ise, en son sürümü belirli eklentinin web sitesinden indirebilirsiniz. Hesabınıza giriş yapmanız ve eklentiyi bilgisayarınıza indirmeniz gerekecek.

Tüm eklentiler .zip dosyalarında gelir, bu yüzden bunları ayıklamanız gerekir.

Ardından, bir FTP istemcisine ihtiyacınız olacak. Örnekte FileZilla’yı kullanacağız, ancak beğendiğiniz herhangi bir FTP istemcisini kullanabilirsiniz.

FTP kullanarak web sitenize bağlanmak için; web sitenizin adını, FTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmeniz gerekecektir.

FTP kullanıcı adınızı veya şifrenizi bilmiyorsanız, kayıt olduğunuzda WordPress hosting şirketinizin size gönderdiği e-postayı kontrol edin. Genellikle FTP kullanıcı adınızı ve şifrenizi içerir.

Alternatif olarak, bu bilgileri barındırma hesabınızın cPanel kontrol panelinde de bulabilirsiniz.

Web sitenize bağlandığınızda, /wp-content/plugins/ klasöre gitmeniz gerekir .

WordPress sitenize yüklediğiniz tüm eklentiler için farklı klasörler göreceksiniz.

Şimdi eklentiyi eklenti klasörüne eklemek için, eğer eklentiyi güncelleyecekseniz eklentinin klasörünü bilgisayarına indirmeniz gerekecek. Bu, ihtiyacınız olması durumunda eski sürüme geri dönmenize izin verecektir.

Eski eklentiyi bilgisayarınıza indirdikten sonra, web sitenizden silebilirsiniz.

Ayrıca eklentinin WordPress veritabanında da devre dışı bırakıldığından emin olmak istiyoruz. Bunu yapmak için, sadece WordPress yönetici alanınıza giriş yapmanız ve eklentiler sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Bir hata nedeniyle eklentinin devre dışı bırakıldığına dair bir hata göreceksiniz.

Şimdi eski sürümü kaldırdık, eklentinin en son sürümünü yükleme zamanı.

FTP istemcinize geçin ve “Yerel” bölümünün altında, bilgisayarınızda yeni eklenti klasörünü bulun. Şimdi sağ tıklayın ve menüden “Yükle” seçeneğini seçin.

FTP istemciniz eklenti klasörünü bilgisayarınızdan web sitenize aktarmaya başlayacaktır.

Bittiğinde, WordPress yönetici alanınıza giriş yapabilir ve Eklentiler sayfasına gidebilirsiniz. Yeni yüklenen eklentiyi bulmanız ve etkinleştirmeniz gerekiyor.

Artık her şeyin doğru şekilde çalıştığından emin olmak için eklentinin güncellenmiş sürümünü kontrol edebilirsiniz.

Hepsi bu, bir WordPress eklentisini ile başarıyla güncellediniz.

WordPress güvenliğinin daima WordPress’in en son sürümünü kullanması gerçekten çok önemlidir . Ayrıca WordPress eklentileriniz ve temanızın güncel tutulması da eşit derecede önemlidir.

Bir WordPress eklentisi güncellemeden sonra çalışmayı durdurursa , eklentiyi geri yükleyebilir ve sorunu eklenti geliştiricisine bildirebilirsiniz.

[Toplam:7    Ortalama:5/5]
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest

Kapalı
Kapalı