SEO

Mobil Öncelikli İndeksleme (Mobile First Indexing) Nedir?

Günümüz dünyasında internet olmazsa olmazlarımızdan biri haline geldi. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgisayardan yaptığımız çoğu işi telefondan da yapabilir hale geldik. Telefondaki internet kullanımımız bilgisayardaki internet kullanımımızı geçmiş durumda. Peki neler yapılıyor? Arama motorları açısından bakarsak her cihaza uyumlu site bulunabilirlik açısıdan daha ön planda tutuluyor. Site sahipleri de arama motorlarının kurallarına göre hareket ediyor ve mobil cihazlarda indekslemeye öncelik veriyorlar. Peki bu “Mobil öncelikli indeksleme” (Mobile First Indexing) dediğimiz şey nedir? 

Mobil Öncelikli İndeksleme
Mobil Öncelikli İndeksleme

Mobil Öncelikli İndeksleme (Mobile First Indexing) Nedir?

Mobil Öncelikli İndeksleme, yani Mobile First Indexing; Google tarafından geliştirilmiştir ve bir sıralama algoritmasıdır. Google bu algoritmayı geliştirmeden önce sitelerde sadece masaüstü versiyonlarını dikkate alarak sıralıyordu. Şimdi ise mobilden yapılan bir arama ile masaüstünden yapılan aynı aramada sıralamalar farklı çıkmakta. Çünkü mobil desteği olmayan web sitelerine mobilden girildiğinde bazılarında istediğimiz bilgiyi alamadan yani siteyi kullanamadan çıkış yaptığımız oluyordu. Şimdi mobilden yapılan aramalarda ise üst sıralarda mobil desteği olan web siteleri sonuçlandırdığı için hem masaüstü hem de mobil için daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlanmış oluyor.

Mobil Öncelikli İndeksleme Algoritmasına Göre Neler Yapmalıyız?

  • Web sitemizin dinamik olması ve her cihaza uyumlu olması gerekmektedir. Responsive tasarımlar her cihaza uyumlu tasarımlardır. Bu tarz web siteleri mobil öncelikli indeksleme algoritmasına göre olmazsa olmazlardandır.
  • Eğer web siteniz bilgisayar ile mobil cihazda farklı görünüyorsa sitenizi mobil öncelikli indekslemeye göre tekrar yapılandırın.
  • Google Webmaster Araçlarında mobil uyumluluk testini yapın. Sonuç uyumlu ise sitenizi Google’ a gönderin.
  • Son olarak robot.txt aracını kullanarak Googlebot’un web sitenizin mobil sürümüne erişebilirliğini test edin.
[Toplam:4    Ortalama:4.8/5]
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Pin It on Pinterest

Kapalı
Kapalı